TRANSPORT


Pieszo lub rowerem

Zostań członkiem lokalnego stowarzyszenia rowerzystów i lobbuj za tworzeniem ścieżek i tras rowerowych, komfortowych i bezpiecznych dla użytkowników.
Spędzaj na rowerze czas wolny i namawiaj do takiej aktywności dzieci, rodzinę i znajomych.

Transport publiczny

Korzystaj z transportu publicznego. Bierz udział i namawiaj do organizowania konsultacji społecznych, jak powinien być organizowany, aby był wykorzystywany optymalnie.
Dojazd do pracy samochodem będzie bardziej opłacalny i korzystny dla środowiska jeśli znajdzie się w nim kilka osób. Jeden litr paliwa zużytego przez silnik samochodu to ponad 2, 5 kg CO2 uwolnionego do atmosfery.

Samochód

Dojazd do pracy samochodem będzie bardziej opłacalny i korzystny dla środowiska wtedy, gdy znajdzie się w nim kilka osób. 

Unikaj jazdy samochodem na krótkich dystansach: zużycie paliwa i emisja CO2 są nieproporcjonalnie wyższe, gdy silnik jest nierozgrzany.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach. Jeśli spadnie o 0,5 bara, samochód będzie potrzebował o 2,5% więcej paliwa, aby pokonać opór i przez to wytworzy o 2,5% więcej CO2.

Stosuj olej o niskiej lepkości. Taki olej smaruje ruchome części silnika lepiej niż zwykły, znacznie zmniejszając tarcie. Najlepsze oleje są w stanie zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2 o ponad 2,5%.

Stosuj reguły „eco-drivingu” i zmniejsz zużycie paliwa nawet o 5%, np. nie jedź za szybko – zużyjesz mniej paliwa i wyemitujesz mniej CO2, rozpędzaj samochód bez wciskania sprzęgła, włączaj wyższy bieg, gdy tylko jest to możliwe i utrzymuj stałą prędkość jazdy.