ZAKUPY


 • Kupowanie to podejmowanie decyzji ze świadomością konsekwencji jakie niosie ze sobą wydobycie surowców, produkcja, dystrybucja, użytkowanie i utylizacja danego towaru. Każdy z tych procesów ma wpływ na środowisko przyrodnicze i otoczenie społeczne.
 • Idąc na zakupy, zabierz z sobą torbę, którą możesz użyć wielokrotnie. Zmniejszysz zużycie energii i ilość produkowanych śmieci, jeśli zrezygnujesz z jednorazowych toreb oferowanych w sklepach
 • Nie marnuj jedzenia i kupuj go tylko tyle, ile potrzebujesz. Tak zapobiegasz emisji CO2 na skutek zwiększonej produkcji żywności.
 • Kupuj żywność lokalną, sezonową, pochodzącą ze zrównoważonych upraw. Tak ograniczysz energochłonny transport towarowy i nakłady na plantacje rolne wymagające ogromnych ilości środków chemicznych, terenów  i energii. 
 • Niemal każdy zakup związany jest z odpadem, dlatego wybierając produkty na sklepowej półce kieruj się także tym, w jakim są opakowaniu. Im jest go mniej, tym lepiej, na przykład jedna 1,5 litrowa butelka to mniej zużytej energii i mniej odpadów niż trzy butelki półlitrowe.
 • Nie kupuj lecz wymieniaj – bierz udział w kiermaszach wymiany książek, płyt, zabawek, odzieży, mebli. Przekaż stare ubrania organizacjom charytatywnym. Kupuj tylko to co jest ci naprawdę potrzebne.
 • Ogranicz konsumpcję mięsa, zastępując je warzywami i roślinami strączkowymi. W większości mięso pochodzi z wielkoprzemysłowych hodowli, które są odpowiedzialne za emisję 18% gazów cieplarnianych. Utrzymanie wciąż rosnącej liczby zwierząt rzeźnych wiąże się także z wycinaniem lasów i przeznaczaniem tych terenów na uprawę pasz dla zwierząt oraz na pastwiska dla nich. Taka eksploatacja ziemi prowadzi także do pustynnienia. Produkcja mięsa wymaga znacznie więcej ziemi, wody i energii niż produkcja pokarmów roślinnych, które z powodzeniem mogą zastapić mięso. Dieta roślinna oznacza więc możliwość wyżywienia większej liczby ludzi niż dieta oparta na mięsie.
 • Nie kupuj zagrożonych gatunków ryb – to my konsumenci wpływamy na to jakie gatunki są poławiane. Wybieraj produkty z certyfikatem MSC (ze zrównoważonych połowów, które nie niszczą całego ekosystemu morskiego). 
 • Kupuj ekologiczne środki czystości – są produkowane na bazie substancji aktywnych pochodzenia naturalnego, ulegają biodegradacji, a ich opakowanie łatwo poddają się recyklingowi.
 • Kupuj bawełnę pochodzącą z upraw ekologicznych i Fairtrade – tradycyjne intensywne uprawy bawełny to ogromne zużycie wody, nawozów i środków ochrony roślin, ze szkodą dla osób pracujących na plantacjach, dla środowiska i dla konsumentów. Taka produkcja bawełny prowadzi m.in. do wyjałowienia gleby i zanieczyszczenia wód gruntowych. W wielu krajach na plantacjach łamane są prawa pracownicze i obywatelskie a nawet stosowana jest przymusowa praca dzieci.
 • Decyduj się na meble z certyfikowanego drewna – drewno nie jest produktem ropopochodnym i jest bardziej odporne niż plastik. Wybieraj meble z certyfikatem FSC lub PEFC, które pochodzi z drewna lasów zarządzanych zgodnie ze zrównoważonym rozwojem. Lokalne odmiany są równie trwałe jak egzotyczne.
 • Kup choinkę z korzeniami – potem będziesz mógł ją zasadzić. Jeśli kupisz cięte drzewko, poddaj je recyklingowi, przekazując odpowiednim służbom.